ÖSYM Sınavlarındaki Abartılı Güvenlik Önlemleri
Mehmet Candan

ÖSYM Sınavlarındaki Abartılı Güvenlik Önlemleri

Bu içerik 296 kez okundu.

Ben de sınava giren stresli gençlerden sadece bir tanesiydim. Bildiğiniz üzere ÖSYM son yıllarda sınav güvenliği alanında önemli adımlar attı. Zira son zamanlarda ortaya çıkan ve medyaya yansıyan kopya ve çalıntı soru haberleri nedeniyle ÖSYM önemli bir güven kaybına uğramıştı. Bunun farkında olan ÖSYM aldığı önlemler ile belki de güven artırmaya çalışıyor. Buraya kadar herşey güzel olmasına karşın alınan bu önlemler milyonlarca adayın tepkisine de yol açmış gibi görünüyor. Çünkü onlara göre alınan bu önlemler aşırı ve gereksiz görünmekte. Bence de bu böyle. Alınan bu önlemlerin ne kadar abartılı olduğunu bir kaç örnekle anlatınca sizler de bana hak vereceksiniz.

Öncelikle sınava giden öğrencileri sabah okul girişinde iki aşamalı bir güvenlik duvarı bekliyor. Sıraya giren öğrenciler ilk olarak polis kontrolünden geçiriliyor. Manyetik dedektörler ile öğrencilerin üstü aranıyor. Eğer öğrencinin üstünde sınava sokmaması gereken bir madde bulunduysa kapıdan geri döndürülüyor. Öğrenci binbir zorlukla cebindeki parayı veya banka kartını kartı emanet verecek bir insan arayarak sınav stresini bir kat daha fazla yaşıyor. Sonrasında öğrenci tekrar güvenliğe gelerek dedektörler ile tekrar üst kontrolü yapılarak sorun yoksa ikinci aşamaya geçip kimlik ve giriş belgesi kontrolünden geçerek sınava gireceği sınıfın yolunu tutuyor.

Buraya kadar anlattığım herşey ÖSYM'nin sınavlarına giren milyonlarca öğrencinin yaşadığı bir süreç. Bütün bu aşamaları geçtikten sonra kendimce düşümdüm; ben bir cezaevine mi yoksa bir okulda sınava girmeye mi geldim(!) Cebimde bulunan para ve otobüs kartı ile sınava giremedim. Zorunlu olarak cebimdeki para ve banka kartlarını hiç bir güveni olmayan okuldaki bir mahale bırakarak sınavın yolunu tuttum.

Burada ÖSYM başını iki elinin arasına koyarak bir kez daha düşünmelidir. Bizler ÖSYM'nin aldığı önlemlere karşı değiliz. Fakat alınan aşırı önlemlere karşıyız. Bir öğrencinin cebinde banka kartı ya da kağıt para ile sınava girmesi kopya çekme ihtimalini ne derece arttırabilir ki? Kağıt paranın üstüne yazı ile kopya mı yazacak? Yoksa bankamatik kartı ile uluslararası haberleşme yaparak dışarıdan kopya mı çekecek? Havaalanında bile bu kadar güvenlik önlemleri bulunmazken sınava giren öğrencilere bu kadar eziyet çok değil mi? Havaalanı uçuş güvenliği açısından sınava girmekten daha önemli olmasına rağmen sınava girenlere karşı alınan güvenlik önlemlerinin havalimanina göre fazla olması bir çelişki değil mi?

Her öğrenci velisi ile sınava gitmiyor. Dolayısı ile cebindeki cüzdan ve banka kartı gibi değerli eşyalarını emanet edecek merci bulamıyor. Belki de sınav esnasında dışarıda bilmediği bir yere emanet ettiği cüzdanını, banka kartını ve arabasının anahtarını düşünüyor. Velisi ile sınava giden öğrenciler bu durumda biraz daha şanslı; değerli eşyalarını emanete bırakacakları bir tanıdıkları var.

Yukarıda anlattıklarım aslında sınavda benim başıma gelenlerdir. ÖSYM'ye buradan bir çağrı yapmak isterim:

Madem ÖSYM bu kadar önemli ve aşırı güvenlik önlemleri almakta kararlı; o zaman okullarda öğrencilerin değerli eşyalarını emanet edebilecekleri 2 kişi görevlendirilebilir. Ya da abartılmış olan bu güvenlik önlemlerini biraz daha yumuşatarak öğrenciler zor durumda bırakılmayabilir. Kağıt para ve banka kartı gibi sınavda kopya çekmeye yaramayacak maddelerin sınava sokulmasının yasaklanmasına bir son verilebilir.

Umarım zamanla güvenlik önlemleri konusunda ÖSYM tarafından gerekli adımlar atılarak, güvenlik önlemlerinde yumuşamaya gidilir ya da güvenlik önlemleri daha farklı bir şekilde alınır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası