FBI, Apple’ın açmadığı kilit için 1 milyon 300 bin dolar ödedi

Bir süre önce FBI ile Apple arasında çıkan şifre krizinde FBI davayı kazanmış ve terörist eylemlerde kullanılan iphone'un hacklenmesi konusunda...

FBI, Apple’ın açmadığı kilit için 1 milyon 300 bin dolar ödedi
FBI, Apple’ın açmadığı kilit için 1 milyon 300 bin dolar ödedi Ankara Haber
Bu içerik 306 kez okundu.

Dava süreci ve şifre çözme konusu hakkında Londra’daki Aspen Security Forum’da konuşma ypan FBI yöneticisi James Comey, "bunun oldukça yüklü bir miktar olduğunu fakat kişisel olarak buna değdiğini" dinleyicileri ile paylaştı.

İstihbarah Örgütünün sadece öz konusu marka telefona bir arka kapı girişi sağlanmasını istemesi ve bu talebin kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle bir türlü kabul görmemesi FBI’ın şifreyi çözmek için çeşitli yollara başvurmasına neden olmuştu. FBI’a bu doğrultuda yardım eden firmanın Cellebrite adlı İsrailli bir şirket olduğu iddia edliyor olsa da söz konusu üçüncü parti kuruluşun kim olduğuna dair herhangi bir resmi açıklama krum tarafından yapılmadı.

James Comey’e iPhone konusu açıldığında, FBI’ın güvenlik firmasına hemen hemen kendi maaşının 7 yıl 4 ay alacağına eşit bir ücret ödediğini ifade etti. FBI bütçe tutarlarına göre şuan Comey’in senelik ücreti 183.300 dolar dolaylarında. Belirtilen süre ile karşılaştırdımızda FBI’ın güvenlik firmasına ödediği ücret 1.3 milyon dolar seviyesine denk gelmekte. Ayrıca James Comey, açıklamanın bitimindea bu ücreti ödediklerine kesinlikle değdiğini vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası