Ankara'nın Batısına Yeni Şehir Geliyor

TOKİ ile Sincan Belediyesi tarafından planlanan ve Saraycık beldesine yapılacak olan 20 bin konutun ilk etabının ihalesi bu ay içinde yapılacak.

Ankara'nın Batısına Yeni Şehir Geliyor
Ankara'nın Batısına Yeni Şehir Geliyor Ankara Haber
Bu içerik 321 kez okundu.

Saraycık Kentsel Yenileme Projesi adı ile kamuoyuna tanıtılan ve toplam 20.000 konuttan oluşacka kentsel dönüşüm projesi uygulama aşamasına geldi. Bölge sakinleri ile oturup konuşan TOKİ ve Belediye yetkilileri anlaşmaya vararak projeye başladı. Proje kapsamında konutlar ile birlitke cami, market, kültür merkezi gibi yaşam alanları da inşaa edilerek neredeyse bir şehir kurulacak.

20 bin konuttan ilk etabı için ijhaleye çıkan TOKİ kalan etaplar için de ijale çalışmalarını hızla sürdürüyor. Proje Türkiye'de sürdürülen kentsel dönüşüm projeleri arasında en modern olanı denilebilecek seviyede. TOKİ tarafından yapılan açıklamaya göre ise Türkiye'de emsalleri arasında öne çıkacak bir proje oluyor. Proje ile Ankara'nın batısında yer alan Saraycık Beldesinde 20 bin konut yapılacak. Arsa sahiplerinin beklentileri de dikkate alınarak proje geliştirildi. Bu kapsamda bölge halkı için kapalı pazar yerleri, camiler, okullar ve sağlık tesisleri yapılacak. Proje kapsamında 500 hektarlık alan üzerine 20 bin konut yapılacak. Projenin ilk etabı 28 Eylül tarihinde ihale edildi. TOKİ tarafından gerçekleştirlen ihalede yer teslimi işlemleri tamamlanarak inşaat başladı. Altyapı ile ilgili projelendirme çalışmaları ise devam ediyor.

Vatandaşlara Kira Yardımı Yapılacak

Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Kentsel dönüşüm projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tuna, bu projenin Türkiye'de örnek gösterilecek sayılı projeler arasına gireceğini belirterek, projelendirme aşamasında vatandaşların istek ve taleplerinin dikkate alındığını söyledi. Arsa sahipleri ile yüzde 80 oranında anlaşılarak bu projeye girildiğini belirten Başkan, proje aşamasında halk ile şeffaf ve her konunun açık olarak konuşulduğunu söyledi. Ayrıca TOKİ'nin ve Belediye Başkanlığının bu işten hiçbir kârının olmadığını söyleyen Tuna, herşey bölge halkının refahı ve daha güzel yaşam sürmesi içindir, dedi.

Sincan Belediye Başkanlığı yaptığı açıklamada anlaşmaya varılan vatandaşlara projenin tamamlanmasına kadar geçen sürede kira yardımı yapılacağı söylendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası