Ankara barajlarında 1 buçuk yıl yetecek su var

Ankara bu yıl en kurak Ekim ve Kasım aylarını geçirdi. Çok az yağış alan Ankara barajlarında su seviyesinin 1,5 yıl yetecek seviyede olduğu belirtildi.

Ankara barajlarında 1 buçuk yıl yetecek su var
Ankara barajlarında 1 buçuk yıl yetecek su var Ankara Haber
Bu içerik 337 kez okundu.

Ankara bu yıl en kurak Ekim ve Kasım ayını yaşadı. Meteorolojinin açıkladığı rapora göre 1 Ekim ve 15 Kasım tarihleri arasında Ankara'ya yağan ortalama yağış miktarı 8 mm olarak gerçekleşti. Son 30 yılın verilerine bakıldığın ise İlimizde 1 Ekim - 10 Kasım tarihlerin arasında yere düşen yağış miktarı 44,10 mm olarak görüldü.

Bu yıl Ankara'ya düşen yağış miktarının bu denli azalması tarımı da olumsuz etkiledi. Ekim ve Kasım aylarının tohumlama dönemi olması nedeniyle Çiftçiler kuraklıktan şikayet etmeye başladı. Ankara'da barajlarda ise su seviyesi geçtiğimiz yıla oranla düşerken çiftçiler kara kara düşünmeye başladı.

Aski Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu Ankara'nın barajları ile ilgili bilgiler verdi. Barajlarda doluluk oranının yüzde 3 seviyelerinde olduğunu belirten Tahiroğlu, suyun tasarruflu kullanılması konusunda uyarılarda bulundu. Ankara'dakş barajların hacminin çok büyük olduğunu ve İstanbul'a oranla 2 kat daha fazla kapasiteye sahip olunduğunu belirten Tahiroğlu, barajlarımızda 1 buçuk yıl yetecek kadar içme suyu bulunduğunu söyledi.

1,5 Yıl Yetecek Kadar Suyumuz Var

Yağışların az olmasına rağmen 1,5 yıl boyunca susu kalınmayacağını söyleyen Tahiroğlu, şuan barajalrda bulunan su miktarının 471 milyon metreküp odluğunu söyledi. Hiç yağmur yağmasa bile 1,5 yılı yetecek miktarda su bulunduğunu belirten yetkili, Kızılırmak akarsuyunun Ankara'nın sigortası olduğunu belirtti.

Vatandaşlara da uyarılar yapan yetkili, her ne kadar bol suyumuz olsa da vatandaşların suyu tasarruflu kullanmaları yönünde uyarı yaptı. Sadece şimdiki zamanda ihtiyaç olunmayacağını gelecek yıllarda da suya ihtiyaç olunacağını söyleyen yetkili, tasarruf tedbirlerinin alışkanlık halkine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası