Cumhuriyet Döneminin En Görkemli Camisi Kuzey Yıldızı Külliyesi

Kuzey Ankara'da inşaatına devam edilen ve toplam 130 bin metrekare kapalı alana sahip olacak olan, Cumhuriyet tarihinin en iddialı ve görkemli camisi Kuzey Yıldızı Külliyesi inşaatı hızla devam ediyor.

Cumhuriyet Döneminin En Görkemli Camisi Kuzey Yıldızı Külliyesi
Cumhuriyet Döneminin En Görkemli Camisi Kuzey Yıldızı Külliyesi Ankara Haber
Bu içerik 465 kez okundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilerek, belediyenin en prestijli projeleri arasında bulunan Kuzey Yıldızı Külliyesi'nin yapımı hızla devam ederken, inşaat yüzde 70 seviyelerine geldi. Osmanlı Kültürü örnek alarka projelendirilen Camide kültürel aktiviteler, inanç ve ibadet gibi bir çok faaliyat bir arada yürütülecek.

Başkan Melik Gökçek söz konusu proje hakkında Cumhuriyet tarihinin en görkemli projesi şeklinde konuştu. Yaşam alanı ve ibadet mahalleri gibi bölümlerin birarada yer alacağı külliyenin yapımı hızla devam ederken, projenin 2017 yılında tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor. Sadece Ankaralılar için değil tüm Türkiye'nin projesi olacak olan Kuzey Yıldızı Külliyesi'ne her yıl tursit akını olması hedefleniyor. Ankara'nın gezilesi yerleri arasına girecek olan bu büyük külliye, Ankara'nın kuzey girişi olan Esenboğa Havalimanı yolu üzerine inşaa ediliyor. Diğer devlet liderlerinin Ankara'ya geldiğinde geçecekleri yol üzerinde olan Külliye'yi bütün dünya liderleri Ankara'ya gelmeleri ile birlikte görebilecek.

Proje toplam 15 bin kişiye aynı anda ibadet yapabilme imkanı veriyor. Projenin mimarisi oluşurken, Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camii, Süleymaniye Camii ve Nuriosmaniye Camii gibi Osmanlı Devleti döneminde yapılmış önemli eserler örnek alındı. Gökçek yaptığı açıklamada inşaat seviyesinin fiziki olarak yüzde 70 seviyelerine geldiğini belirterek, daha çok ince işlerin yapımının kaldığını ve bunların da hızla devam ettiğini aktardı.

5 Bin kişilik Kongre Merkezi

Proje kapsamında yapılacak olan kongre merkezi ulsal ve uluslararası toplantılara ev sahipliği yapabilecke düzeyde olacak. 5000 kişilik bir kongre merkezinin de içerisinde yer alacağı Külliye, 500 araç kapasiteli otoparka sahip olacak. Kongre ve sergi salonlarının yer alacğaı Külliye'de çevre düzenleme ve peyzaj çalışmalarının projelendirilmesi tamamlandı. Yapım çalışmalarına ise kısa zaman içerisinde başlanacağı bildiriliyor.

Proje ile birlikte Ankara'nın kuzey girişi modern bir havaya sahip olurken, daha bir kaç yıl önce gecekondular tarafından işgal edilmiş bölge, kentsel dönüşüm projesi kapsamında bir çok gecekondu yıkılarak modern ve günümüz çağına uygun binalar, yollar ve köprüler yapılarak Kuzey Ankara girişi seyiri güzel bir hale getirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası