İlk Türk uydusu Göktürk 2'nin büyük başarısı

Yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin ilk yerli keşif ve gözetleme uydusu olan Göktürk üç yıl boyunca 20 milyon metrekare alan taradı. 2012 yılında uzaya fırlatılarak dünyanın yörüngesine oturan uydu büyük başarısı ile gözleri kamaştırdı.

İlk Türk uydusu Göktürk 2'nin büyük başarısı
İlk Türk uydusu Göktürk 2'nin büyük başarısı Ankara Haber
Bu içerik 276 kez okundu.

Yaklaşık 3 yıl önce ilk Türk keşif ve gözetleme uydusu olan yerli uydumuz uzaya fırlatılmıştı. Üç yıl boyunca görevine devam eden uydudan alınan veriler açıklandı. Yapılan açıklamaya göre uydu aracılığı ile 3 yılda yaklaşık 20 milyon metrekara alan tarandı.

Bu taranan alanların yaklaşık 2,5 milyon metrekaresi Türkiye olduığu açıklandı. Kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitlerden gelen taleplerin de karşılandığı belirtilen açıklamada bu şekilde toplam 7 milyon metrekarelik bir tarama gerçekleştirildiği söylendi. Genelkurmay yaptığı açıklama ile 2015 yılının şubat ayında Göktürk 2 yardımıyla İstanbul'dan alınan bir görüntüyü de paylaştı.

Göktürk 2 uydusu ilk yerli uydu aracı olup 2012 yılında Türk mühendisleri tarafından tasaralanarak uzaya fırlatıldı. İlk yüksek çözünürlüklü uydumuz olan Göktürk 2, ülkemizde özgün olarak geliştirilmiştir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası