Siber saldırı değil yazılımcıların patent kavgası çıktı

Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelere yapılan siber saldırı sonrası yaşanan olumsuz sıkıntılar, alınan yedeklemeler sayesinde yeniden giderildi fakat, önceki gün gerçekleştirilen siber saldırıların altında uluslararası hacker'lar değil yazılımcı firmalar bulunduğu anlaşıldı.

Siber saldırı değil yazılımcıların patent kavgası çıktı
Siber saldırı değil yazılımcıların patent kavgası çıktı Ankara Haber
Bu içerik 264 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Diyarbakır, Siirt, Tekirdağ ve Kocaeli’nde bulunan hastanelere yönelik olarak önceki gün gerçekleştirilen siber saldırıların arkasından yazılımcılar çıktı.

Saldırıda özellikle Diyarbakır’daki hastanelerin bilişim hizmetleri etkilendi, hasta işlemleri ve laboratuvar hizmetleri kısa bir süreliğine de olsa aksadı. Ancak bakanlığın elinde bulunan yedekleme mekanizması sayesinde saldırı kısa sürede atlatıldı ve olası bir felaketin önüne geçilmiş oldu.

BAKANLIK 5 MAYIS’TA UYARDI

33 devlet hastanesinin bilgileri hackerlar tarafından silindi. TÜBİTAK’a bağlı SİBER Güvenlik Enstitüsü’nden kamu kurumlarına yönelik siber saldırı yapılacağına ilişkin uyarısı üzerine Sağlık Bakanlığı, 5 Mayıs 2016 tarihinde veri sisteminde açıklık bulunan tüm illeri siber saldırıya karşı uyardı. Buna rağmen sadece bir yazılım firmasının iş yaptığı Diyarbakır, Siirt, Tekirdağ ve Kocaeli illerinde söz konusu basit açıkların giderilmemesi üzerine sağlık hizmetlerinde bazı sıkıntılar meydana geldi. Bakanlık, hem önlem almayan idari yetkililer hem de yazılım firması hakkında soruşturma başlattı. Alınan bilgiye göre söz konusu olayın firmalar arasında mahkemeye uzanan patent mücadelesinden kaynaklanabileceği iddiasının üzerine gidilmekte.

HASTANELER ÖZEL VPN AĞINA ALINACAK

Sağlık Bakanlığı görevlileri, bu tür olayların yaşanmaması için, sağlık hizmeti veren kurumların çoğunluğunun SB ismi verilen özel VPN ağının içine alındığını açıklayarak, tüm hizmet vericilerin bu ağın içine alınması işlemini tamamlayacaklarını belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası