Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek?

2017 yılında hac vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşlar için heyecan başladı. Hac başvuruları geçtiğimiz günlerde başladı. İlk defa kayıt olacak kişiler başvurularını 28 Aralık 2016- 06 Ocak 2017 tarihleri arasında yaparken, daha önceki yıllarda kaydını yaptıranlar için kayıt yenilemeler ise başladı.

Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek?
Hac Kuraları Ne Zaman Çekilecek? Ankara Haber
Bu içerik 251 kez okundu.

İlk defa başvuranlar için hac kayıtları sona erdi. Geçtiğimiz yıllarda kaydını yapmış fakat kura sonucunda hacca gidemeyen vatandaşlar ise bu yıl sadece kayıt yenileme yapacak. Daha önceki yıllarda bulunmayan kayıt yenileme uygulaması bu yıl ilk defa başlıyor. Bu nedenle daha önceki yıllarda başvurularını ilk defa yapan adaylar bu yıl otomatik olarak kayıt yenileme olmadığı için internet üzerinden ya da Müftülükler aracılığı form doldurarak kayıt yenileyebilecek.

Bu yıl başvuru ekranlarına ilkler yaşanıyor. Hacca gitmek isteyen vatandaşlar başvuru sırasında kendilerine gelen bir takım soruları cevaplaması gerekiyor. Bu sorulardan bazıları; Kuran-ı Kerim okumasını biliyor musun?, Sağlık verilerine ulaşılsın mı?, hangi konaklama tipini seçiyorsunuz? gibi sorular oldu. Geçtiğimiz yıllarda hac vazifesini yerine getiren vatandaşarımızın kayıt başvuruları ise geçersiz sayılacak. Kayıt yapan vatandaşlar kaydının son durumunu, http://hac.diyanet.gov.tr adresine girişy aparak sorgulatabilecek.

Diyanet ilk kayıt başvurusu ve kayıt yenileme öncesinde uyarılarda bulundu. Yapılan açıklamalara göre, Konaklama Türü seçiminin ardından bu seçim ileride değiştirilemeyecek. Burada iki tür konaklama tipi karşımızı çıkıyor. Bunlardan birisi Otel Konaklama Türü olurken diğer ise Oda Tercihli Konaklama Türü oldu. da Türü konaklama türlerinde 2,3 ve 4 kişilik odalarda konaklama yapılırken, Otel tip konaklama türünde ise 4 ve 5 yıldızlı otellerde 2 ve 3 kişilik odalarda konaklama yapılabilecek. Burada vatandaşlar kendi ekonomik durumlarına göre karar vermesi gerekiyor. Fakat unutlmaması gereken nokta bu tercihin değiştirilemeyeceğinin bilinmesi gerekiyor. Oda Tercihli konaklama türünde 1 kişi en az 15 Bin TL olarak ücretlendirilmesi beklenirken, otel tipinde ise 25 Bin TL olarak ücretlendirilmesi bekleniyor. Kesin ücretlerin ise ilerleyen zamanda Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından duyurulacak.

Kayıt Yenileme esnasında hacı adaylarının bilgilerini, özellikle de Telefon numaralarını güncellemesi önem arz ediyor. Çünkü kura sonucunda sonuçlar cep telefonuna kısa mesaj olarak gönderilmesi bekleniyor. Kura sonucunda gelen sms 'e göre hacı adayları kesin kayıtlarını yaptırabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
Ankaralılar için ANEM Açıldı!
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası
ASKİ'de Kan Bağışı Kampanyası